Trainer Series
Trainer 21 Swim Spa
Redefine outdoor living with the all-new H2X Trainer 21. Featuring an innovative pool-spa, this 21-foot swim spa has a spacious swim area, dedicated hot tub section, and integrated sun lounge. Realize the benefits of at-home water exercise or simply unwind in the ergonomic hot tub seats. Enjoy personalized comfort with independent temperature controls, adjustable jets, and mood-setting LED lighting.
Dimensions
257″ x 94″ x 51″
(653 cm x 239 cm x 130 cm)
Gallons
1,630
(6,171 L)
Jets
51
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
Trainer 21
| Dimensions | 257″ x 94″ x 51″ (653 cm x 239 cm x 130 cm) |
| Water Capacity | 1,630 (6,171 L) |
| Weight (Dry/Full) | 3,405 lbs (1,544 kg) / 18,850 lbs (8,550 kg) |
| Propulsion System | Air-Injected VIP Technology |
| Power Requirement | 240V / 100 Amp |
| Pumps | 4 |
| Stainless Steel Jets | 51 (Incl. 4 VIP Jets, and 1 Master Blaster®) |
| Water Features | 8 |
| Ozone System | Standard |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Waterline |
| Listing Number | 9970 |
- VIP Technology
The unique design of the plate helps to control turbulence and the flow of water. - Hydrotherapy
Contoured therapy seats and adjustable massage jets help you find relief from muscle aches and achieve peace of mind. - LED Lighting
Waterline LED lighting adds to the ambiance and overall enjoyment of your swim spa. - Xtreme Therapy Cove
The Xtreme Therapy Covers features a unique jet pattern that targets back, hips, thighs, and calves. Use as a recovery tool or enjoy a therapeutic massage. - EcoPur® Charge
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae. - Master Blaster Foot Therapy
Treat your feet to a rejuvenating foot massage with the Master Blaster Foot Therapy. Each jet cluster features 14 individual nozzles for a soothing foot massage. - StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve tension and pain in your neck and shoulders with the StressRelief Neck and Shoulder Seat. The unique out-of-water jets target this high-tension area. - Bio-Magnetic Therapy System
The Master Force Bio-Magnetic Therapy System features strategically placed magnets to relieve inflammation, improve circulation, and boost nervous system responses. - Water Features
The waterfalls of your swim spa are soothing to watch and listen to, adding to the overall ambiance of your backyard. - H2Xercise ™ Fitness System
Water exercise is a great way to work toward your fitness goals. Most H2X swim spas come with the H2Xercise Fitness System, which includes rowing bars and resistance tubing. - Wifi Module
Control your swim spa from the convenience of your phone. Set the water temperature, turn on the light, run the massage pumps, and more. - Nonslip, Comfort Floor System
The Nonslip, Comfort Floor System offers safety and comfort with the unique combination of traction and cushion. **
- Fusion Air Sound System
Stream your favorite station or playlist via Bluetooth®. The swim spa stereo includes up to four interior, water-resistant speakers, and a subwoofer to maximize sound quality. - Mast3rPur
The Mast3rPur™ Water Management System reduces the amount of chemicals, like chlorine, that you need to use and keeps your spa water clean naturally. - Axis Cover System
Whether you’re looking for a simple solution for handling your swim spa cover or if you want the best swim spa cover on the market, the Axis Cover System is the best choice. - Bluetooth Speaker
Whether you are hanging out with loved ones or want to create a moment of calm, the right playlist can help you set the mood. This sound system has 40W power and a bass boost with up to 10 hours of playtime. It’s designed to easily rest on the water features of the spa for superior sound quality. - Heat Pump
Keep your H2X Fitness swim spa at your perfect temperature year-round while saving on your monthly energy bill. This technology, which connects to your spa’s plumbing, can efficiently heat or cool your water. The heat pump is a dealer-installed premium option.
- 10 YEARS – Spa Structure
- 7 YEARS – Shell Surface
- 5 YEARS – Equipment
- 5 YEARS – Plumbing
- 5 YEARS – Jets
- 3 YEARS – Nonslip, Comfort Floor System
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEAR – LED Light System*
- 1 YEAR – Mast3rPur System*
- 1 YEAR – Audio Equipment*




