LH Series
LH 7
Enjoy the height of relaxation with the LH 7 hot tub by Master Spas. Designed to provide you with an escape from everyday life, this hot tub combines the soothing power of heat and massage to deliver a comforting hydrotherapy experience. The LH 7 features 40 hydrotherapy jets and ergonomic seating, including a full-size lounge.
Dimensions
84″ x 84″ x 36″
(214 cm x 214 cm x 92 cm)
Gallons
295
(1,117 L)
Jets
40
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
LH 7
| Dimensions | 84″ x 84″ x 36″ (214 cm x 214 cm x 92 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 835 lbs (379 kg) / 4,410 lbs (2,000 kg) |
| Gallons | 295 (1,117 L) |
| Power Requirement | 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 6 |
| Jets | 40 |
| Pumps | 2 |
| Water Features | 1 |
| Filtration | 40 sq. ft. Filter |
| LED Lighting | Colorscape Lighting |
| Exclusive Features | StressRelief Neck and Shoulder Seat™ |
| Premium Options | Bluetooth Speaker |
| Listing Number | 9961 |
- StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve unwanted tension and pain in your neck and shoulders. The unique out-of-water jets of the StressRelief Neck and Shoulder Seat targets this high-tension area. - Colorscape Lighting
Add a beautiful glow to your hot tub with Colorscape Lighting. With multiple color modes, these LED lights are a fun hot tub feature.
- Bluetooth Speaker
Whether you are hanging out with loved ones or want to create a moment of calm, the right playlist can help you set the mood. This sound system has 40W power and a bass boost with up to 10 hours of playtime. It’s designed to easily rest on the water features of the spa for superior sound quality.
- 3 YEARS – Shell Structure
- 2 YEARS – Equipment
- 2 YEARS – Plumbing
- 2 YEARS – Jets
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEARS – LED Light System*
- 1 YEARS – Ozonator*
*If equipped. Options vary by model.



