LH Series
LH S7
An open invitation to unwind. Designed with a spacious, open layout, this spa delivers exceptional hydrotherapy at an approachable price point. Enjoy 23 targeted jets, soothing LED lighting, and an easy-to-use control panel that makes relaxation simple
Dimensions
84″ x 84″ x 36″
(214 cm x 214 cm x 92 cm)
Gallons
330
(1,250 L)
Jets
23
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
LH S7
| Dimensions | 84″ x 84″ x 36″ (214 cm x 214 cm x 92 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 776 lbs (352 kg) / 4,825 lbs (2,189 kg) |
| Gallons | 330 (1,250 L) |
| Power Requirement | 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 7 |
| Jets | 23 |
| Pumps | 2 |
| Water Care | EcoPur® Charge + Ozone |
| LED Lighting | Colorscape Lighting |
| Exclusive Features | Master Clear Salt System Ready Deluxe Tapered Cover |
| Accessories | Bluetooth Speaker Manual Cover Lift Hydraulic Cover Lift Premium Spa Step |
| Listing Number | 9991 |
- Colorscape Light System Add a beautiful glow to your hot tub with Colorscape Lighting. With multiple color modes, these LED lights are a fun hot tub feature.
- EcoPur® ChargeEcoPur® Charge is an innovative hot tub filtration system that replicates Mother Nature to more naturally purify spa water.
- Custom covers for a better fit A tight-fitting cover provides an insulating barrier between the water and air. MasterSpas’ covers feature dense foam and a snug fit to keep heat in and protect your spa from the elements.
- Master Clear Salt System Automated salt system makes clean, clear water easier than ever. The system monitors your water and generates sanitizer only when needed.
- 3 YEARS – Spa Structure
- 2 YEARS – Equipment
- 2 YEARS – Plumbing
- 2 YEARS – Jets
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEAR – LED Light System*
- 1 YEAR – Ozonator*
*If equipped. Options vary by model.











