MICHAEL PHELPS LEGEND Series
LSX 30
- Seats 5
- 94″ x 94″ x 38″
- 345 Gallons
The LSX 30 celebrates three decades of innovation and craftsmanship. Reintroducing the whirlpool-style therapy seat, this model combines the nostalgia of a classic with the precision of modern technology. A variable-speed motor allows you to personalize your massage experience — from gentle relaxation to deep-tissue relief — and even create custom programs tailored to your needs. With a full-size lounge and premium features , this spa delivers the ultimate in comfort, recovery, and performance.
Dimensions
94″ x 94″ x 38″
(239 cm x 239 cm x 97 cm)
Gallons
345
(1,306 L)
Jets
63
2 Master Blasters ®
Seating
5
Hot Tub Buying Guide
There are many reasons to consider buying a spa, so it’s important to understand what you are looking for, what benefits are available to you, and how to find the right spa and accessories that meet all of your needs.
Details & Specifications
Michael Phelps Legend Series LSX 30
| Dimensions | 94″ x 94″ x 38″ (239 cm x 239 cm x 97 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 1,128 lbs (512 kg) / 4,930 lbs (2,237 kg) |
| Gallons | 345 (1,306 L) |
| Power Requirement | 240 V / 60 Amp |
| Seating Capacity | 5 |
| Stainless Steel Jets | 63 |
| Pumps | 3 |
| Water Features | 3 |
| Water Care | EcoPur® Charge + Ozone |
| LED Lighting | Orion Light System™ |
| Exclusive Features | Xtreme Therapy™ Seat, StressRelief Neck and Shoulder Seat™ Master Blaster® Foot Massage Therapy Master Force™ Bio-Magnetic Therapy System Variable Speed Pump Vac-Formed ABS Pan Bottom WiFi Module Secondary Remote Nonslip, Comfort Mat Deluxe Tapered Cover |
| Premium Options | Master Clear Salt System Fusion Air Sound System |
| Accessories | Bluetooth Speaker Manual Cover Lift Hydraulic Cover Lift Premium Spa Steps |
| Listing Number | 9983 |
Standard Features
- Xtreme Therapy™ Seat
The Xtreme Therapy™ Seat takes hot tub massage to the next level. The unique jet pattern and premium jets provide stress relief and relaxation for calves, arms, wrists and hands. - ABS Pan Bottom
The ABS Pan Bottom offers a protective barrier between your spa and the foundation. - StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve unwanted tension and pain in your neck and shoulders. The unique out-of-water jets of the StressRelief Neck and Shoulder Seat targets this high-tension area.
Premium Options
- Master Clear Salt System
Automated salt system makes clean, clear water easier than ever. The system monitors your water and generates sanitizer only when needed. - Fusion Air Sound System
Stream your favorite station or playlist via Bluetooth®. The hot tub stereo includes up to four water-resistant speakers, and a subwoofer to maximize sound quality.
Warranty
- 10 YEARS – Spa Structure
- 7 YEARS – Shell Surface
- 5 YEARS – Equipment
- 5 YEARS – Plumbing
- 5 YEARS – Jets
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
















