LH Series
LH 5
With its compact footprint and thoughtful design, the L5 makes it easy to add a hot tub to your routine. Featuring 16 soothing jets, LED lighting, and comfortable headrests, this three-person spa delivers dependable comfort and everyday relaxation — without stretching your space or your budget.
Dimensions
78″ x 60″ x 34″
(199 cm x 153 cm x 87 cm)
Gallons
185
(701 L)
Jets
16
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
LH 5
| Dimensions | 78″ x 60″ x 34″ (199 cm x 153 cm x 87 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 570 lbs (259 kg) / 2,670 lbs (1,212 kg) |
| Gallons | 185 (701 L) |
| Power Requirement | 120 V / 15 Amp Convertible to 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 3 |
| Jets | 16 |
| Pumps | 1 |
| Water Care | EcoPur® Charge + Ozone |
| LED Lighting | Colorscape Lighting |
| Exclusive Features | Master Clear Salt System Ready Deluxe Tapered Cover |
| Accessories | Bluetooth Speaker Manual Cover Lift Premium Spa Step |
| Listing Number | 9994 |
- Colorscape Light System
Add a beautiful glow to your hot tub with Colorscape Lighting. With multiple color modes, these LED lights are a fun hot tub feature. - EcoPur® ChargeEcoPur® Charge is an innovative hot tub filtration system that replicates Mother Nature to more naturally purify spa water.
- Custom covers for a better fit
A tight-fitting cover provides an insulating barrier between the water and air. MasterSpas’ covers feature dense foam and a snug fit to keep heat in and protect your spa from the elements.
- Master Clear Salt System
Automated salt system makes clean, clear water easier than ever. The system monitors your water and generates sanitizer only when needed.
- 3 YEARS – Spa Structure
- 2 YEARS – Equipment
- 2 YEARS – Plumbing
- 2 YEARS – Jets
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEAR – LED Light System*
- 1 YEAR – Ozonator*











