LH Series
LH 6
Taking care of yourself never felt so good with the LH 6 hot tub. Manage stress, sleep better, and enjoy family in this space-conscious five-person hot tub. Take advantage of the StressRelief Neck and Shoulder Seat™ or relax in the full lounge. Thirty two jets provide the best in hydrotherapy.
Dimensions
78″ x 78″ x 34″
(199 cm x 199 cm x 87 cm)
Gallons
240
(908 L)
Jets
32
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
LH 6
| Dimensions | 78″ x 78″ x 34″ (199 cm x 199 cm x 87 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 680 lbs (308 kg) / 3,610 lbs (1,637 kg) |
| Gallons | 240 (908 L) |
| Power Requirement | 240 V / 50 Amp |
| Seating Capacity | 5 |
| Jets | 32 |
| Pumps | 1 |
| Water Features | 1 |
| Filtration | 40 sq. ft. Filter |
| LED Lighting | Colorscape Lighting |
| Exclusive Features | StressRelief Neck and Shoulder Seat™ |
| Premium Options | Bluetooth Speaker |
| Listing Number | 9963 |
- StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve unwanted tension and pain in your neck and shoulders. The unique out-of-water jets of the StressRelief Neck and Shoulder Seat targets this high-tension area.
- Bluetooth Speaker
Whether you are hanging out with loved ones or want to create a moment of calm, the right playlist can help you set the mood. This sound system has 40W power and a bass boost with up to 10 hours of playtime. It’s designed to easily rest on the water features of the spa for superior sound quality.
- 3 YEARS – Shell Structure
- 2 YEARS – Equipment
- 2 YEARS – Plumbing
- 2 YEARS – Jets
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEARS – LED Light System*
- 1 YEARS – Ozonator*
*If equipped. Options vary by model.



