LH Series
LH S6
Relaxation should be easy, and the LH S6 makes it just that. This comfortable six-person spa features an open seating layout and thoughtfully positioned jets that provide soothing, balanced hydrotherapy. It’s a welcoming space designed for connection, comfort, and everyday well-being.
Dimensions
78″ x 78″ x 34″
(199 cm x 199 cm x 87 cm)
Gallons
255
(966 L)
Jets
16
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
LH S6
| Dimensions | 78″ x 78″ x 34″ (199 cm x 199 cm x 87 cm) |
| Weight (Dry/Full) | 633 lbs (288 kg) / 4,055 lbs (1,840 kg) |
| Gallons | 255 (966 L) |
| Power Requirement | 240 V / 50 Amp Convertible to 120 V / 15 Amp |
| Seating Capacity | 7 |
| Jets | 16 |
| Pumps | 1 |
| Water Care | EcoPur® Charge + Ozone |
| LED Lighting | Colorscape Lighting |
| Exclusive Features | Master Clear Salt System Ready Deluxe Tapered Cover |
| Accessories | Bluetooth Speaker Manual Cover Lift Premium Spa Step |
| Listing Number | 9993 |
- Colorscape Light System Add a beautiful glow to your hot tub with Colorscape Lighting. With multiple color modes, these LED lights are a fun hot tub feature.
- EcoPur® ChargeEcoPur® Charge is an innovative hot tub filtration system that replicates Mother Nature to more naturally purify spa water.
- Custom covers for a better fit A tight-fitting cover provides an insulating barrier between the water and air. MasterSpas’ covers feature dense foam and a snug fit to keep heat in and protect your spa from the elements.
- Master Clear Salt System Automated salt system makes clean, clear water easier than ever. The system monitors your water and generates sanitizer only when needed.
- 3 YEARS – Spa Structure
- 2 YEARS – Equipment
- 2 YEARS – Plumbing
- 2 YEARS – Jets
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEAR – LED Light System*
- 1 YEAR – Ozonator*
*If equipped. Options vary by model.











