Trainer Series
Trainer 21D Swim Spa
Transform your backyard with the H2X Trainer 21D, a dual-zone swim spa that seamlessly blends exercise and relaxation. This 21-foot swim spa has an expansive swim area, a hot tub section with massage seats, and the integrated sun lounge. With an adjustable water current, you can swim or exercise at your pace. On the hot tub side, say good-bye to tensions, aches, and daily stresses. Customize your experience with independent temperature controls, adjustable jets, and ambient LED lighting.
Dimensions
257″ x 94″ x 60″
(653 cm x 239 cm x 153 cm)
Gallons
1,830
(6,928 L)
Jets
51
Swim Spa Benefits
From fitness, exercise, rehabilitation, hydrotherapy and training, there are many benefits to owning a swim spa.
Details & Specifications
Trainer 21D
| Dimensions | 257″ x 94″ x 60″ (653 cm x 239 cm x 153 cm) |
| Water Capacity | 1,830 (6,928 L) |
| Weight (Dry/Full) | 3,610 lbs (1,637 kg) / 20,725 lbs (9,401 kg) |
| Propulsion System | Air-Injected VIP Technology |
| Power Requirement | 240V / 100 Amp |
| Pumps | 4 |
| Stainless Steel Jets | 51 (Incl. 4 VIP Jets, and 1 Master Blaster®) |
| Water Features | 8 |
| Ozone System | Standard |
| Filtration | EcoPur® Charge |
| LED Lighting | Waterline |
| Waterline | 9971 |
- VIP Technology
The unique design of the plate helps to control turbulence and the flow of water. - Hydrotherapy
Contoured therapy seats and adjustable massage jets help you find relief from muscle aches and achieve peace of mind. - LED Lighting
Waterline LED lighting adds to the ambiance and overall enjoyment of your swim spa. - Xtreme Therapy Cove
The Xtreme Therapy Covers features a unique jet pattern that targets back, hips, thighs, and calves. Use as a recovery tool or enjoy a therapeutic massage. - EcoPur® Charge
The clean, clear water you want without the harsh chemicals you don’t. EcoPur Charge uses minerals like copper and zinc to purify water and remove dirt, bacteria, and algae. - Master Blaster Foot Therapy
Treat your feet to a rejuvenating foot massage with the Master Blaster Foot Therapy. Each jet cluster features 14 individual nozzles for a soothing foot massage. - StressRelief Neck & Shoulder Seat
Relieve tension and pain in your neck and shoulders with the StressRelief Neck and Shoulder Seat. The unique out-of-water jets target this high-tension area. - Bio-Magnetic Therapy System
The Master Force Bio-Magnetic Therapy System features strategically placed magnets to relieve inflammation, improve circulation, and boost nervous system responses. - Water Features
The waterfalls of your swim spa are soothing to watch and listen to, adding to the overall ambiance of your backyard. - H2Xercise ™ Fitness System
Water exercise is a great way to work toward your fitness goals. Most H2X swim spas come with the H2Xercise Fitness System, which includes rowing bars and resistance tubing. - Wifi Module
Control your swim spa from the convenience of your phone. Set the water temperature, turn on the light, run the massage pumps, and more. - Nonslip, Comfort Floor System
The Nonslip, Comfort Floor System offers safety and comfort with the unique combination of traction and cushion. **
- Fusion Air Sound System
Stream your favorite station or playlist via Bluetooth®. The swim spa stereo includes up to four interior, water-resistant speakers, and a subwoofer to maximize sound quality. - Mast3rPur
The Mast3rPur™ Water Management System reduces the amount of chemicals, like chlorine, that you need to use and keeps your spa water clean naturally. - Axis Cover System
Whether you’re looking for a simple solution for handling your swim spa cover or if you want the best swim spa cover on the market, the Axis Cover System is the best choice. - Bluetooth Speaker
Whether you are hanging out with loved ones or want to create a moment of calm, the right playlist can help you set the mood. This sound system has 40W power and a bass boost with up to 10 hours of playtime. It’s designed to easily rest on the water features of the spa for superior sound quality. - Heat Pump
Keep your H2X Fitness swim spa at your perfect temperature year-round while saving on your monthly energy bill. This technology, which connects to your spa’s plumbing, can efficiently heat or cool your water. The heat pump is a dealer-installed premium option.
- 10 YEARS – Spa Structure
- 7 YEARS – Shell Surface
- 5 YEARS – Equipment
- 5 YEARS – Plumbing
- 5 YEARS – Jets
- 3 YEARS – Nonslip, Comfort Floor System
- Lifetime – Skirting: Duramaster Polymer™
- 1 YEAR – LED Light System*
- 1 YEAR – Mast3rPur System*
- 1 YEAR – Audio Equipment*




